skip to main content

Staff Directory

Freeport High School

Administration
Principal
Joseph Mille
Assistant Principals
Gisselle Campbell-Ham
(10th Grade)
Wendy Haise
(12th Grade)
Nelson Holland
(11th Grade)
Gleni Peña
(9th Grade)
Faculty and Staff
Art Department
Nicholas Cuccio
Lauren Levine
Jocelyn Rodriguez
(Dept. Head)
Shanequa Thompson
Athletics Office
Makeva Elliott
(Athletics Office p/t)
Joanne Franzese
(Athletics Office)
Business Education Department
Michele Algeria
Bernadette Buckland
Nela Hawthorne
Eileen Shultis
Cafeteria Staff
Milagra Calidonio
Young Cotter
Martha Escobar
Beulah Gibson
Stacy Hurst
Maxima Marine
Rebecca Melara
Miladys Pena
Irene Skiriotis
Linda Steurzel
(Cook)
Custodial Staff
Douglas Anderson
Ana Bernal
Rosa Caceres
Gladwin Darling
Joel Destil
(Head Custodian)
Maria Garcia
Paul Garistina
Mattie Gates
Fanny Hermida
Andrew Jackson
Christopher King
Jose Leyva
Peter Mehlman
Carlos Merced
(Assistant Head Custodian)
Patricia Mullen
Peter Paladini
Fennie Robinson
Pedro Rosa
Darnell Vanable
Lamark Walker
Steven Whritenour
Director's Office Staff
Joan Holland
(ELA & Math)
English Department
Kristin Anisis
Andrew Barash
Cheryl Bencivenga
Lauren Calvo
Jason Ciappetta
Jessica Crowley
Michael Farrell
Matthew Fliegel
Samantha Holle
Nicole Lesniak
Angela Lynam
Jane O’Hanlon
Melissa O’Hara
Lisa Porter
Gregory Rizzo
Ana Rodriguez
Michelle Salerno
Virginia Schmitt
Liana Valletti
(Dept. Head)
Jennifer Volta
Pamela Yodowitz
ESL Department
Carmen Bernier-Rodriguez
Kate Catechis
Pauline Craig
Potoula Konstantinopoulos
Maribel Maia
Luz McCaw
Marie Melgar
Joseph Perez
Guidance Department
Rosemarie Alario
Nicholas Angelo
Kim Freeman
Rosemary Garcia
Melissa McCormack
Emma Perdomo
(Dept. Head)
Natalie Ramos
Sherry Ryan
Blanca Tapia
Health Education Department
Joseph Chetti
George Zito
Language Department
Blanca Adames
Zoraya Bussey
Ousmane Diouf
Silvia Fernandez
Enrique Garcia
Yolette Latortue
Carlos Morales
Neda Movallali
(split assign.)
Gleni Pena
(Lead Teacher)
Claretha Richardson
Concepcion Riobo
Maria Rivera
Rafaella Santana
Lisselote Vurture
Library Department
Paula Ennis
Math Department
Monica Adamson
Marisa Belasco
Philip Bristol
Karen Cohen
Jospeh D’Agostino
Angela Dickens
Christine Foy
Carrie Gillen
Nicki Gonias
Kevin Harrison
Nasir Khan
Maria Lucchi
Corine Maglione
Christopher Mancuso
Jackie Matos
(Dept. Head)
Brittany Olbeter
Cara Reiss
Melissa Rosen
Michael Sohn
Speros Vartelatos
Music Department
Jill Boardman
(Instrumental)
Michael LaSorsa
(Instrumental)
Monique Retzlaff
(Vocal)
Tim Warner
(Vocal)
Office Staff
Cathy Armario
(Library)
Wanda Braxton
(Principal’s Secretary)
Gloria Carroll
(Attendance Office)
Clarisa Espinal
(Main Office)
Carol Geraci
(Guidance)
Jeannie Goldin
(Psychologists’ Office)
Tondra Jackson
(Assistant Principal's Office)
Kathy Lamb
(Assistant Principals’ Office)
Carol Lynch
(Assistant Principals’ Office)
Maureen Manley
(Guidance Office)
Paula Mills
(Guidance Office)
Gillian Pantor-Norman
(Food Service)
Maritza Perez
(Clerical, Main Office)
Dorothy Razukiewicz
(Attendance Office)
Terri Robinson
(Assistant Principal's Office)
Michele Seaman
(Xerox Room)
Maureen Seymour
(Guidance Office)
Lori Simoes
(Programming Office)
Phyllis Walker
(Attendance Office)
Dominique Williams
Thelma Zambrano
(Main Office)
Permanent Substitute
Courtney Babcock
Alan Davidson
Lillia Giacalone
Diane Kurthy
Melanie Ring
Michael Smith
Physical Education Department
Sheryl Anglim
Lolita Beathea
Russell Cellan
Toby Elmore
(split assign.)
Timothy Halvorsen
Meredith Jones
Harry Mohrman
George Zito
School Nurse
Adita Zdunczyk
Science Department
George Anagnostopoulos
Bonnie Ashley
Carmen Bernier Rodriguez
Elodie Bourbon
Michael Campiglia
Robert Capalbo
Karen Cole
Gina DiPalo
Dr. Peter Hoey
Kareen Jarrett-Lewis
Todd Kleinhans
Sandra Kubica
Barbara LaPlaca
Daniel Moran
Lori Napear
Peggy Parigoris
(Dept. Head)
Dr. Troy Penna
Francesco Romano
Bhupinder Sandhu
Security
Demetrius Armstrong
Deirdre Blair
Shawan Bradshaw
Michael Bratcher
Justin Dawley
Julius Ellison
(p/t)
Brenda Floyd
Toni Francis
Robert Hall
Ramon Hernandez
James Herold
Andrew Hunter
John Johnson
(Supervising Security Aide)
Ronald Kempf
(p/t)
Arthur Lester
Stephanie Ramirez
Crystal Scott
(p/t)
David Taylor
Mondy Tillery
Social Studies Department
Michele Aliani
Natalie Ashby
Michael Benedetto
Bruce Bennett
Cynthia Certain
John Duggan
Maria Garcia
Richard Genzone
Philip Guiffre
Linda Hendrickson
(Dept. Head)
Nicholas Kenney
Patricia Langan
Joshua Levitt
Wendy Lindner
Jose Ortiz
Arthur Retzlaff
Jordana Sass
Danielle Sekesan
Richard Sells
Angela Wheat
Special Education Department
Michael Addiego
Daniele Byrnes
Melody Caldwell
Dennis Connell
Christopher Dressler
Patricia Duffy
(Dept. Head)
Vanessa Escaldi
Sila Giorgio
Cheryl Iannaccone
Jennifer Kelly
Jennifer Lawlor
Robert Lordi
Gigi Mardigras
Caryn Stein
Lynda Wood
Robert Yarmola
Special Teachers
Alicia Brenneis
(Social Worker)
Yasmin Chambers
(Social Worker)
Glenn Clark
(School Psychologist)
Elizabeth D’Aiello
(School Psychologist)
Patricia Desatnick
(Transitional Services)
Maria Duran
(Attendance)
Sarah Molese
(Lead Nurse)
Major Donald R. Moore, Jr.
(JROTC)
Lorie Regan
(Nurse)
Sonia Santiago
(Social Worker)
Laila Schmutzler
(Nurse split assign.)
Dr. Esperanza Yepes
(School Psychologist)
Teacher Aides
Glynis Enciso
Randie Goldstein
Teaching Assistants
Jennine Aguiar
Diane Anhouse
Amy Ascher
Dalal Attalla
Michelle Bailey
Veronica Baptiste
Michele Barishman
Reginald Carolina
Ana Decker
Mindy Ein
Mary Beth Erico
Dale Izzo
Taisha Jackson
Linda Jenkins
Judith Kupi
Portland Lawson
Audrey Martin
Kerry McCarthy
Gisela Moise
Perez Moore
Geri Muscara
Christine Myers
Leslie Price
Julissa Ramos
Constance Reid
Concepcion Rincon
Valerie Romulus
Caren Stander
Greg Van Nostrand
Technology Department
Thomas Foley
Lorrie Greene
Louis Inzerilli
Richard Johnson
(Lead Teacher)
Kevin LaBarr
Omar Santiago