skip to main content

Staff Directory

Caroline G. Atkinson

Administration
Principal
Connie Velez
Assistant Principals
Michael Fee
Jaclyn Winter
Secretarial Staff
Rosanna Dunn
Maria Mejias
Camille Trenkle
Faculty and Staff
* Team II
Samantha Tasso
(Team Leader)
Gregory Albarano
Arlene Easter
Lisa Giuliano
Karen Heins
Ruth Smith / Sean Caldwell
* Team III
Kathryn Walsh
(Team Leader)
Loida Alexis
Lori Chertiza
Enza Pascarella
* Team IV
Kerri Albarano
(Team Leader)
Sharon Ferriso / Alicia Smith
Caroline Gualtiere
Wendy Jackson
Lakisha Lloyd
* Team IX
Karen Wecksler
(Team Leader)
Thesla Bongiorno
Lisa DeVito
Luz Fernandez
Gabriella Ferrugio
(BIL 5th)
* Team V
Laura Zegers
(Team Leader)
Rachel Dengel/ Jennifer Kute
Cheryl Johnson
Jeanne Sanders
* Team VI
Alison Caldwell
(Team Leader)
Daria Jackson
(Life Skills)
Mary Ellen Krakoff
Dolores McMillan
Dolores Miller
Malissa Myers
Jennifer Ferrarelli / William Wall
* Team VII
Cormac Molloy / Raquel Gomez
(Team Leader)
Maria Ball
(SC 5th-6th)
Bryan Fiore
(SC-5th)
Lisa Goodman-Cisco
(SC-BIL-6th)
Cheryl Johnson
Donna Librizzi
Jennifer Mendolia
Russell Notti
(SC 6th)
Mauricio Riveros
(SC-BIL5th-6th)
Christina Schwarz
Gina Sparaco
* Team X
Elizabeth Kilduff-Smith
(Team Leader)
Carrie Frederick
Magaly Rodriguez
Raquel Steffa
(BIL 6th)
Yeraldine Tineo
Art Specialist
Eleanore Barry
Emily Hertzberg
Attendance
Stacey Reilly
Computer Lab
Ellen Cassella
Rosemary Farrell
ELA Specialist
Robin Newberg
Danielle Polo
Samantha Tasso
ESL Resource Teachers
Lauren Chimeri
Susan Cunnane
(ESL Lead Teacher)
Sharin Gross
Yaniris Suarez
Instrumental Music
Cathy Beck
(Instrumental Music split assign.)
Ronald Federici
Justin Friedman
(Band split assign.)
Mahendra Morales
Language Survey
John Rothhaupt
Library/Media Specialist
Michael Lizardi
Math XLM
Alison Caldwell
Nurses’ Office
Lorraine Quintanilla
(RN)
Laila Schmutzler
(RN)
Mindy Wellen
(RN)
Physical Education
Matthew Cellan
Kim Costanzo
Anthony May
Barbara Shelley
SAC Room - Lower Level
Andrea Brown
School Psychologist
Dolores Lloves-Cid
Maricel Peon-Farrell
Social Worker
Mariella Echegarary-Ryan
Nina Sasso
Special Ed Resource Teacher
Cynthia Brudecki
Darlene Judge
Speech/Language
Hallie Sherman
Melanie Simon
Vocal Music
Stephanie Arnell
(Vocal Music Gr 5)
Talonda Thomas
(Vocal Music Gr. 6)
XLELA
Mary-Kate Robinson